تبلیغات
حریم - راه به ‏وجود آمدن ارتباط روحى با امام مهدى ‏علیه السلام 1

حریم

انواع انقطاع

 الف - انقطاع موقتى (لحظه ‏اى) و ویژگى‏ هاى آن

این نوع انقطاع به صورت غیر دائم است و بیشتر در حالت ‏ها، مكان‏ ها و زمان‏ هایى خاص به‏ وجود مى ‏آید و باعث ارتباط شخص با امام عصر و سایر معصومان‏ علیهم السلام مى ‏شود. اگر به اشخاصى كه به آنها انقطاع موقت دست داده و لحظه ‏اى با معصومان علیهم السلام ارتباط روحى برقرار كرده و مورد لطف مادى و معنوى قرار گرفته ‏اند، رجوع كنیم و از چگونگى ارتباط آنها سؤال نماییم؛ بدون استثنا جواب خواهند داد كه در یك جو معنوى و در یك لحظه، تمام تعلقات دنیوى و امیدها را از غیر خداى تعالى برداشته و صرفاً متوجه‏ خداى تعالى و یا امام ‏علیه السلام شده‏ اند و مورد عنایت و توجهات خاص آنها قرار گرفته ‏اند؛ شاید این نوع انقطاع و ارتباط بارها براى افراد مختلف اتفاق افتاده است و حتى خود بارها به چشم دیده‏ایم.

اما باید خاطرنشان كرد در این ارتباط روحى كه در یك لحظه تحقق پیدا مى ‏كند، چند ویژگى به چشم مى‏ خورد:

نخست اینكه این نوع ارتباط براى همه‏ افراد از هر دین مذهبى كه مى‏ خواهد باشد، قابل تحقق است و البته این ارتباط نمى‏ تواند دلیل حقانیت مذهب و اعتقادشان باشد.

دوم آنكه افرادى كه از تمام اسباب و عوامل زمینى مأیوس مى‏ شوند، به این نوع ارتباط روحى دست پیدا مى ‏كنند.

سوم اینكه در این انقطاع، بسیار اتفاق افتاده است كه اشخاص پس از برطرف شدن مشكلاتشان و برآورده شدن نیازهایشان، باز به انجام گناهان بازمى ‏گردند و خداى تعالى و معصومان‏ علیهم السلام را فراموش مى‏ كنند. خداى تعالى در آیاتى متعدد در وصف این اشخاص مى ‏فرماید:

فاذا ركبوا فى الفلك دعواالله مخلصین له الدین؛ فلمّا نجّاهم الى البر اذا هم یشركون ؛(4) زمانى كه سوار كشتى مى ‏شوند و از همه‏ وسایل دیگر قطع مى  ‏گردند؛ خداى تعالى را با خلوص (كمال انقطاع) مى ‏خوانند؛ ولى وقتى آنها به خشكى باز مى ‏گردند،مشرك شده و با دیگران پیوند مى‏ كنند.

با توجه به این سه ویژگى كه براى انقطاع موقت بیان كردیم، این ارتباط با بروز مشكلات و مصائب گوناگون صورت مى‏ گیرد، و پس از رفع آنها، ارتباط نیز دوباره قطع شده و تا رسیدن مصائب، مشكلات و ابتلاءات دیگر برقرار نخواهد شد.


ب - انقطاع دائمى (مستمر) و ویژگى ‏هاى آن

انقطاع دائمى، انقطاعى است كه به ‏طور دائمى و مستمر صورت گرفته و شخص مرتبط، بدون وقفه با امام زمان ‏علیه السلام و معصومان‏ علیهم السلام در ارتباط است.

این انقطاع نسبت به انقطاع غیردائمى بلكه نسبت به تمامى ارتباطاتى كه در مباحث و مقالات گذشته بیان شده است، از اهمیت فوق‏ العاده‏اى برخوردار است. در این‏جا به برخى ویژگى ‏هاى این انقطاع اشاره مى‏ كنیم:

1 - در ارتباط دائمى، مكان و زمان خاصى كه اكثراً در ارتباطات دیگر، خصوصاً ارتباط روحى موقتى، باید رعایت شود، وجود ندارد و شخص مرتبط هیچ گاه، چه در حال خواب و یا بیدارى، چه در مكان‏ هاى شلوغ و چه خلوت، چه شب و چه روز و... از یاد و ذكر و ارتباط با خداى متعال و ائمه معصوم‏ علیهم السلام غافل نشده و در همه حال به یاد آن عزیزان خصوصاً امام زمان ‏علیه السلام مى‏ باشد. خداى تعالى در وصف چنین اشخاصى كه همیشه مرتبط و متذكر خداى تعالى مى باشند، مى ‏فرماید:

رجالٌ لاتلهیهم تجارة و لابیعٌ عن ذكراللّه؛(5) مردان مهذبى كه هیچ كسب و تجارتى، آنها را از یاد خداى جل جلاله غافل نمى گرداند.

2 - این ارتباط (همان‏طور كه قبلاً به طور مختصر بدان اشاره شد) بهترین راهى است كه مى‏ توان و با اراده خود با امام زمان‏ علیه السلام مرتبط شویم و مورد ارشاد و راهنمایى آن وجود مقدس قرار بگیریم.

3 - این ارتباط به علت ویژگى ‏هایى كه دارد، مختص اولیاءالله بوده و عمومیت ندارد. البته ناگفته نماند كه راه بر روى تمام مردم دنیا براى رسیدن به ارتباط دائمى با امام زمان‏ علیه السلام باز است؛ ولى مردم با غفلت از یاد خدا، و امامشان خود را از این امر مهم محروم ساخته ‏اند؛ از این‏ رو، این ارتباط در بین عموم مردم مشاهده نمى‏شود مگر در زمان ظهور امام زمان عجل‏ الله‏ تعالى فرجه‏ الشریف كه آن زمان، زمان حیات طیبه و دوران زندگى حقیقى بنى ‏آدم است.

لوازم و زمینه‏ هاى انقطاع دائمى

 پس از دانستن معناى انقطاع دائمى و ویژگى هاى آن، نكته‏ دیگرى كه قابل توجه مى ‏باشد این است كه چگونه مى ‏توان از غیر خداى تعالى و معصومین بالاخص قطب عالم امكان، حضرت ولى عصر ارواحنافداه منقطع شد؟

در جواب باید گفت براى مثال دو دوست وقتى مى ‏توانند با یكدیگر مرتبط شوند و دوستى آنها پابرجا بماند، كه موانعى را كه باعث جدایى بین او و محبوبش مى‏شود برطرف كرده، با انجام خواسته‏ هاى محبوبش، خود را بیش از پیش به او نزدیك كند و قرب روحى و معنوى و حتى ظاهرى با او پیدا كند. امامان معصوم‏ علیهم السلام بالاخص امام‏ عصر ارواحنا فداه نیز محبوب شیعیان و محبینشان هستند و باید به ائمه اطهارعلیهم السلام محبت كرد؛ زیرا این اظهار محبت به آنها، واجب است(6). اما چگونه مى‏ توان این دوستى را پایدار و دائمى كرد و این دوست و پدر مهربان؛ یعنى امام زمان ‏علیه السلام را از خود راضى كرد تا دائماً با آن عزیز در ارتباط باشیم؟

در جواب باید گفت: انجام دادن دستوراتى كه مورد عنایت آنها است، یعنى همان دستوراتى كه شارع مقدس اسلام براى ما قرار داده و ملزم به انجام یا ترك آن فرموده است، مهم‏ترین عامل براى ارتباط و انقطاع مى‏ باشد ؛ همان‏طور كه امام عصر ارواحنافداه در نامه‏اى كه براى شیخ مفید (ره) ارسال داشتند، شیعیان را سفارش و توصیه به اعمالى فرمودند كه انجام آن اعمال باعث نزدیكى و قرب به سوى امام عصرارواحنافداه مى‏ شود:

فلیعمل كل امرءٍ منكم بما یقرب به من محبّتنا، و لیتجنب ما یدینه من كراهتنا و سخطنا؛(7) بنابراین هر یك از شما باید كارى كند كه وى را به محبت و دوستى، نزدیك كند و از آنچه كه خوشایند ما نبوده و باعث كراهت و خشم ماست، دورى گزیند.

پس اگر حجاب‏هاى بین خود و امام زمان علیه السلام را كه به ‏واسطه‏ انجام گناهان و وجود صفات رذیله و شیطانى در روحمان به وجود آمده است، از میان برداریم؛ این ارتباط دو طرفه شده و موجب اتصال و ارتباط روحى با امام عصر ارواحنافداه و معصومان‏ علیهم السلام خواهد شد كه گاهى (همان‏طور كه در بحث مشاهد و مكاشفه بدان اشاره شد) این ارتباط روحى منجر به مشاهده بدنى آن حضرت نیز خواهد شد و آنقدر این قرب حاصل مى ‏شود كه هنگام صحبت و اظهار محبت به آن جناب، اظهار لطف و عنایت آن حضرت را احساس مى ‏كنیم ؛ همان‏طور كه شاعر در این باره گوید:

یو همینك الشوق حتّى كانَّما      اناجیك من قرب و ان لم‏تكن قربى

آنچنان شوق تو خیالت را برایم مجسم مى ‏كند كه گویى از نزدیك با تو آهسته سخن مى ‏گویم، هر چند كه نزدیك من نباشى.(8)پی نوشتها :

1 - معجم ‏الفاظ غرر الحكم و دررالكلم،ج 3، ص 2386.
2 - اصول كافى، ج 3، ص 219.
3 - دیوان عبدالرحمن جامى.
4 - سوره عنكبوت ،آیه‏ 65.
5 - سوره نور، آیه 37.
6 - «و لكم المودّة الواجبه» ؛ خداى تعالى دوستى شما را بر خلق واجب كرد.
7 - ابو منصور احمد بن على بن ابی طالب طبرسى، احتجاج، ج 2، ص 599.
8 - محمدتقى موسوى اصفهانى، مكیال المكارم فى فوائد الدعاء القائم ؛ مترجم مهدى حائرى قزوینى، ج 1، ص 286
.

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :